07.03.2011 19:12

Libye a Řecko ženou drahé kovy na nové rekordy.

Libye a Řecko ženou dráhé kovy na nové rekordy. Zlato dosáhlo na 1 444 dolarů za unci.

Spotová cena zlata v pondělí vystřelila na historický rekord. Stříbro se dostalo na nejvyšší hodnoty za posledních jednatřicet let.

Nejen neustávající nepokoje v Lybii a strach z přelití protestů do jiných arabských zemí žene ceny drahých kovů dál vzhůru. Spotová cena zlata tak v pondělním obchodování vystoupala na nový rekord 1144 dolarů za troyskou unci. Skokový růst zaznamenala cena zlata i po oznámení agentury Moody´s, že snižuje Řecku úvěrový rating o 3 stupně.

,,Růst ceny zlata v současnosti podporuje více faktorů – vysoké ceny ropy, nízké reálné úrokové sazby a stále se připomínají obavy z dluhové krize v Evropě," vysvětlil americké televizi CNBC analytik Walter de Wet ze Standard Bank.

Poptávka po zlatu je přitom nejsilněji cítit z Asie. Indické futurity na zlato dosáhly rekordních maxim a například japonské maloobchodní ceny zlata se vyšplhaly na nejvyšší hodnoty za posledních 28 let, když se jeden gram v pondělí dostal nad čtyři tisíce yenů (842 korun).

A podle analytiků se růst ceny zlata jen tak nezastaví.

Cena stříbra roste rychleji

Mezi dalšími vzácnými kovy v růstech dominuje stříbro. To se během pondělního odpoledne dostalo nad 36 dolarů za unci. Posílilo tak zhruba o dvě procenta. Hodnota stříbra je tak nejvyšší od roku 1980.

Poměr ceny zlata a stříbra, tedy to, kolik uncí stříbra lze pořídit za jednu unci zlata, se tak propadl dokonce pod 40:1. To je vůbec nejnižší poměr od roku 1998.

                                                                                         Autor/ři: Jan Strouhal, cnbc.com

Tisknoutpro Vaše finance a bydlení
...máme vhodné řešení


© 2018, Finance reality Kuba – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing